reklama

Futbalový amaterizmus

Globálna finančná kríza začala v rokoch 2008-2009 a podľa niektorých odborníkov trvá dodnes. Ja mám pocit, že v našej krajine pretrváva od samotného vzniku. Nechcem byť jeden z tých čo na všetko nadávajú a všetko kritizujú, ale financovanie športu na Slovensku je žalostné. Rozhodol som sa písať o téme, ktorú sem-tam môžete zaregistrovať v médiách ale hlboký význam sa jej neprikladá. V súčasnosti nie je na Slovensku ničím prekvapujúcim, keď zamestnanci nedostávajú mzdy. Situácia je naozaj zlá, ľudia prichádzajú o prácu alebo nemajú za čo živiť rodiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V mojom článku sa sústredím na futbalistov v slovenských kluboch. Aj to sú len ľudia, ktorí majú manželky, deti a mali by za svoju tvrdú drinu dostať aj zaslúženú odmenu. Nebudem teraz rozoberať, či ich výkony za tie mzdy stoja. Budem sa snažiť poukázať na to, že u nás je veľké množstvo nevyplatených futbalistov a nič zásadné sa proti tomu nedeje. Pýtate sa akú úlohu v tom zohráva štát? Štát by v prvom rade mal chrániť svojich občanov a poctivo pracujúcich ľudí. Nehovorím, že by mal do športu „liať" viac peňazí ako napríklad do zdravotníctva či školstva, ale šport je nutné podporovať. Častokrát sa sťažujeme, že dnešná generácia detí nič nerobí len sedí doma za PC. Pravdou ale je, že prostriedkov ako ihrísk a iných vecí je v našej republike málo. Ďalším dôvodom je aj finančné zaťaženie na rodičov ako v prípade hokejovej výstroje. To je ale z iného súdka. Každý, kto aspoň trochu sleduje slovenskú futbalovú scénu vie, že futbal u nás nie je ziskovou záležitosťou. Kedysi dávno futbalové kluby podporovali finančné štátne podniky ako bol napríklad v Púchove - MATADOR alebo v Dubnici - ZŤS či bratislavský Inter, ktorý mal za sponzora SLOVNAFT. Kluby dostávali aj dotácie od mesta a ich fungovanie to uľahčovalo. Dnes sú ale futbalové kluby závislé od svojich „bohatých" majiteľov. Bratislavský Slovan vlastní Ivan Kmotrík, MŠK Žilina Jozef Antošík, Vladimír Levársky má na starosti FK Senica či najnovšie DAC Dunajská Streda prevzal Oszkar Villági. Všetko sú to úspešní podnikatelia a kluby väčšinou financujú z vlastných zdrojov. Ale čo tie menšie kluby, ktoré nemajú také šťastie a nevlastní ich žiadny „zámožný" majiteľ? Ani stav infraštruktúry a štadiónov nie je práve chvályhodný. Prednedávnom otriasol našou ligou korupčný škandál. Hráči DAC Dunajská Streda predávali svoje zápasy. A dôvod? Jednoduchý. Snažili sa touto formou prísť k peniazom, pretože klub im za pol roka nevyplatil nič. To síce ich konanie neospravedlňuje ale viete si predstaviť vy váš život s rodinou bez výplat za pol roka? Ďalším príkladom sú futbalisti Banskej Bystrice. Pre profutbal.sk sa anonymne vyjadril jeden z bývalých futbalistov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ak by som mal zhrnúť moje pôsobenie v Banskej Bystrici, zmluvu som mal pred dvoma rokmi podpísanú od februára do konca júna. Počas tohto obdobia mi boli vyplatené len tri výplaty! Zvyšné mesiace nevyplatili nielen mne, ale ani iným."

A toto nie je ojedinelý prípad na Slovensku. V druhej najvyššej súťaži je to ešte horšie, a celkovo veľký počet mužstiev u nás má finančné problémy. Osobne poznám futbalistu z druhej najvyššej súťaže, ktorému mzdy nevyplácali načas alebo len v okresanej podobe. Takto sa ale naozaj nedá žiť! Domáhať sa svojich peňazí je nejedenkrát náročné a zbytočné. Na Slovensku riadia náš futbal dve organizácie. Jednou je Slovenský futbalový zväz (SFZ), druhou je Únia ligových klubov (ÚLK). Prezident ÚLK, Dušan Tittel znova pre profutbal.sk povedal:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„ÚLK síce riadi Corgoň ligu a II. ligu, ale len po športovo-technickej a marketingovej stránke. Všetky ostatné kompetencie patria SFZ - disciplinárna komisia, licenčná komisia či rozhodcovský súd, ktorý rieši majetkovo-právne vzťahy, teda aj zamestnaneckú zmluvu."

Hráči tak majú jedinú možnosť. Obrátiť sa na SFZ, konkrétne na rozhodcovský súd. Tímy pred vstupom do súťaže musia splniť viacero podmienok aby dostali licenciu. Jednou z podmienok je mať vybavené podlžnosti voči bývalým ale i súčasným zamestnancom klubu - tréneri, hráči atď. Častokrát sa stáva, že orgán SFZ udeľuje tímom výnimky. Nielen na nespôsobilé štadióny ale aj na nevyplatené podlžnosti. Hráči sa môžu s klubom dohodnúť na splátkovom kalendári. Ten však kluby plnia až na poslednú chvíľu a v prípade ak im reálne hrozí odpočet bodov alebo iné sankcie. Veľký počet hráčov sa na súdy, či športové alebo civilné ani neobráti. Najmä tí, ktorí v klube stále pôsobia. Väčšinou nemajú na výber a musia hrať bez peňazí, ukázať sa a predať sa tak do zahraničia alebo do finančne zabezpečeného tímu, kde všetko funguje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pýtam sa, dokedy sa tu budeme hrať na profesionálov? Výkony na slovenských trávnikoch sú neraz skutočne chabé. Financií na prevádzku klubu tiež nie je v súčasnosti mnoho. Štadióny chátrajú (i keď vláda teraz vyčlenila peniaze na ich rekonštrukciu a v Trnave sa dokonca stavia nový štadión) a divákov ubúda. Oproti Európe sme vo futbale naozaj o 10 rokov pozadu. Ak nie viac. Má náš futbal právo nosiť značku profesionálny, keď väčšina vecí je tu takmer na amatérskej úrovni? Rozhodnutie nechám na vás.

(V rámci predmetu Mediálna produkcia na UCM FMK)

____________________________________________________
Rozhovory prebraté z:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

http://www.profutbal.sk/ligy/svk1/clanok172437-Tittel_ULK_neriesi_financne_spory_klubov_a_hracov.htm

http://www.profutbal.sk/ligy/svk1/clanok172384-Byvaly_hrac_Banskej_Bystrice_Chcem_svoje_peniaze.htm?

Matej Plánek

Matej Plánek

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent Fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave. Veľký fanúšik futbalu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu